Kristalni abonma | »ROMAN UPON A GROUND«
19:30 koncert
Marjana Jocif, kljunasta flavta
Teuvo Taimioja, baročna kitara in teorba
Jasper Koekoek, čembalo
PROGRAM:
John Walsh: A Division on a Ground
Johan Helmich Roman: Sonata za flavto št. 4 v G-duru, BeRI 204
Diego Ortiz: Recercada primera – Passamezzo antigua
Diego Ortiz: Recercada segunda – Passamezzo moderno
Johan Helmich Roman: Sonata za flavto št. 12 v D-duru, BeRI 212
John Walsh: A Division to a Ground by Mr Solomon Eccles
John Walsh: Paul’s Steeple
Johan Helmich Roman: Sonata za flavto št. 11 v g-molu, BeRI 211
John Walsh: Green Sleeves to a Ground
Marin Marais: Couplets de folies
Program vsebuje sonate za solo flavto in basso continuo oziroma generalni bas švedskega skladatelja Johana Helmicha Romana in t. i. »upon a ground« skladbe – melodije, zgrajene na ponavljajoči se ostinatni bas. Z njegovimi sonatami se je Marjana Jocif srečala med svojo izmenjavo na Kraljevem glasbenem kolidžu v Stockholmu pri profesorju Danu Laurinu, pri katerem je študirala jeseni 2023. Zbirka dvanajstih sonat za flavto in basso continuo je bila izdana leta 1727 in je edina v celoti dokončana zbirka, ki je bila objavljena še za časa skladateljevega življenja. Stilno so sonate podobne delom Georga Friedricha Händla in Georga Philippa Telemanna, vendar vse vsebujejo skoraj eksotične ideje, ki jih v drugih sonatah za flavto iz tega obdobja redko najdemo. Ostale skladbe na programu so izbrana dela iz treh zbirk: Division Flute Angleža Johna Walsha, Il trattado de glosas španskega glasbenika Diega Ortiza in Pièces de viole Livre II francoskega skladatelja Marina Maraisa. Večina skladb je variacij melodij, ki so bile priljubljene v času njihovega nastanka, občinstvo pa jih je zato zlahka prepoznalo.
Marjana Jocif je izvajalka na kljunasti flavti, ki je zadnja tri leta živela in študirala v Helsinkih. Zanima jo predvsem glasba zgodnejših evropskih glasbenih obdobij – srednjega veka, renesanse in baroka –, ukvarja pa se tudi z glasbo 20. stoletja ter deli sodobnih slovenskih in tujih skladateljev. Magistrski študij kljunaste flavte je končala na ljubljanski Akademiji za glasbo pri prof. Mateji Bajt in na Akademiji Sibelius na Finskem. Zadnji študijski semester je v okviru študijske izmenjave preživela na Kraljevi akademiji v Stockholmu v razredu Dana Laurina. Prejela je Škerjančevo nagrado Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana za dosežke v letu 2016 ter promocijsko nagrado EMCY po tekmovanju TEMSIG leta 2019 ter posebno priznanje za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Leta 2023 jo je na Finskem opazila fundacija Martin Wegelius in ji podelila eno od svojih štipendij. Sodeluje z različnimi zasedbami v Sloveniji in tujini ter nastopa na številnih domačih in tujih festivalih ter poučuje.
Teuvo Taimioja je vsestranski kitarist, ki ga zanima raziskovanje večplastnosti v različnih glasbenih slogih. Redno nastopa na glasbenih festivalih, kot so Musica Nova, Luosto Soi, Pauhu, Norpas, festival WhatEverWorks, Tampering festival, Joutsentanssi, Kitarski festival mesta Oulu, Joensuun kitarakevät, festival KitaraNova in festival UNM, ki ga v celoti posname Finska nacionalna televizija. Je tudi ustanovitelj in eden izmed umetniških vodij festivala KitaraNova ter podpredsednik istoimenskega društva. Leta 2022 je Taimioja prejel tretjo nagrado na tekmovanju za klasično kitaro North East Scotland Classical Guitar Society. Leta 2019 se je udeležil kitarskega tekmovanja v mestu Tampere na Finskem, kjer je prejel nagrado občinstva. Poleg aktivne koncertne dejavnosti Taimioja svoje znanje in strast do glasbe deli tudi kot učitelj na glasbeni šoli Luoteis-Helsinki.
Čembalist Jasper Koekoek kot »continuo« glasbenik nastopa v komornih zasedbah in orkestrih. Kot solo čembalist se je zaradi svojih finsko-nizozemskih korenin uveljavil kot velik poznavalec in promotor nizozemske in nordijske baročne glasbe. Čembalo je študiral pri profesoricah Assi Karttunen in Elini Mustonen, igranje bassa continua oziroma generalnega basa pa pri Annamari Pölhö. Koekoek je eno leto delal kot korepetitor na Akademiji Sibelius Univerze za umetnost v Helsinkih, kjer bo kmalu diplomiral iz stare glasbe. Pred nekaj leti je na isti akademiji cum laude končal tudi magistrska programa komorne klavirske glasbe in lieda. Deluje tudi kot pedagog za čembalo in klavir ter korepetitor na Glasbenem inštitutu Nurmijärvi.