Kristalni abonma | Swingatan
19:30 koncert
Zmago Štih, klavirska harmonika
Aljaž Bassin, kitara
Mykhailo Levit, kitara
Nikola Matošić, kontrabas
Zasedba Swingatan se bo predstavila s tretjim studijskim albumom, ki bo luč sveta ugledal v začetku leta 2025. Na koncertu in albumu bo moč prisluhniti izključno avtorskim kompozicijam članov Swingatana.
Swingatan je akustični kvintet, sestavljen iz violine, dveh kitar, klavirske harmonike in kontrabasa. Izvajajo avtorsko glasbo, stilsko blizu swingu in bossa novi, glasbi, značilni za trideseta in štirideseta leta prejšnjega stoletja. Hibrid sodobne avtorske glasbe v slogu gipsy jazz standardov po vzoru violine in kitare Jeana Reinhardta, Stephana Grappellija in Stuffa Smitha in s posebnim dodatkom harmonike so zaradi lastnih melosov in originalnih melodij poimenovali kar »slovanski swing«. Repertoar obsega vse od balad in klasičnih etud do virtuoznih tem, podžgan z neusmiljenim gipsy rhythm'n'drive. Vsi člani zasedbe so priznani jazz in klasični glasbeniki, ki delujejo tako v slovenskem kot tudi tujem prostoru.
Peter Ugrin je že v času študija na Akademiji za glasbo v Ljubljani kot član godalnega kvarteta prejel študentsko Prešernovo nagrado ter prvo nagrado na državnem tekmovanju komornih skupin. Študij je nadaljeval v Celovcu, na Koroškem deželnem konservatoriju v smeri jazz, hkrati pa se je izpopolnjeval v klasiki. Nadalje se je izobraževal na Novi šoli za jazz in sodobno glasbo v New Yorku, kjer je tudi diplomiral iz jazz violine. Deluje kot profesor viole na KGBL Ljubljana, koncertira v različnih komornih sestavih resne glasbe (Kvartet Guud, Godalni kvartet). Na področju improvizacije deluje kot komponist in violinist z ansamblom Artbeaters.
Nejc Poljanec se je na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani učil harmonike, jazz klavirja in solo petja. Poleg raziskovanja klasične glasbe je v zadnjih letih veliko časa posvetil igranju zabavne, ljudske in jazz glasbe. V letih 2017–2020 je bil član zasedbe Balkan Boys, spomladi 2020 pa je ustanovil ansambel Gugutke, ki navdih išče v ljudskih napevih in plesih. Rad improvizira, zadnja leta pa tudi komponira, pri čemer mu je glavna šola petje ptic.
Aljaža Bassina je kitara prevzela takoj, ko je dobil v roke prvo glasbilo, kar se je zgodilo v njegovih najstniških letih. Sprva je znanje pridobival kot samouk, v želji po nadgradnji pa se je kmalu začel izobraževati pod mentorstvom Primoža Grašiča. V preteklosti se je v okviru Han Dua posvečal tako instrumentalni kot vokalni interpretaciji pop skladb, zadnja leta pa je član zasedbe Swingter. Igra še z metal skupinami in obilo pozornosti namenja avtorski glasbi. Na splošno sta mu najbolj pri srcu gipsy swing in fingerstyle na akustični kitari.
Klemen Smolej je po zaključenem študiju klasične kitare na Akademiji za glasbo v Ljubljani je nadaljeval študij jazz kitare na Deželnem konservatoriju za jazz v Celovcu ter opravil Berklee music online – mojstrski certifikat za jazz kitaro. Kot izvajalec redno nastopa samostojno ter v različnih glasbenih zasedbah in orkestrih. Nastopa tako v Sloveniji kot tudi po Evropi. Klemen je umetniški vodja in aranžer glasbene zasedbe Gala Dance Orchestra ter vodja ali spremljevalni glasbenik številnih spremljevalnih skupin slovenskih vokalistov. V letu 2013 je izdal prvi samostojni avtorski projekt Nice Twice. Leta 2014 je z avtorskim projektom Smells Like Blues in lastnimi aranžmaji snemal z Big Bandom RTV Slovenija, s katerim redno nastopa tudi kot solist.
Kontrabasist Nikola Matošič sodi med glavne akterje novejše generacije slovenskih glasbenikov, ki si prizadeva za oživitev, ohranitev in posodobitev slovenske jazzovske scene. V Ljubljani že nekaj let organizira in vodi tradicionalne jazzovske večere v Jazz klubu Gajo. Veliko nastopa tudi v tujini, predvsem v sosednjih državah. Sodeloval je tudi z nekaterimi svetovnimi jazzovskimi glasbeniki, kot so Deborah Brown, Rachel Gould, Renato Chicco, Aaron Goldberg, Peter Mihelič, Howard Curtis, Doug Sides, Vincent Hering. Kot eden najboljših slovenskih kontrabasistov je cenjen v vseh glasbenih žanrih, zato ga k sodelovanju vabijo kolegi najrazličnejših glasbenih izrazov.
Cena posamezne vstopnice: 16€.
Skupinska vstopnica (vsaj 10 oseb): 12 € na osebo.